Lista gości – Świat pod lupą

Taras Kuzio

Profesor na Wydziale Nauk Politycznych Narodowego Uniwersytetu Akademii Mohyla w Kijowie oraz Non-Resident Fellow w Instytucie Polityki Zagranicznej, School of Advanced International Studies na Johns Hopkins University.

 

Olaf Bock

Dziennikarz ARD w Warszawie

Olaf Bock był redaktorem, reporterem i redaktorem naczelnym Westdeutscher Rundfunk. Pracował jako korespondent i redaktor w USA, Francji ,Kosovie, Libanie i państwach bloku wschodniego. Od 2007 do 2013 był korespondentem ARD w Rosji.

Od 2017 jest dyrektorem i korespondentem biura ARD w Warszawie.

 

Adam Dziedzic

Absolwent Tilburg University w Holandii na kierunku BSc Global Management of Social Issues i MSc Organization Studies.

Wielokrotny koordynator projektów i wydarzeń skupionych wokół stosunków międzynarodowych, zrównoważonego rozwoju oraz szeroko pojętej aktywności społeczno-obywatelskiej. Prowadzi również warsztaty z zakresu umiejętności miękkich i komunikacji międzykulturowej dla młodzieży.

Obecnie sprawuje funkcję Prezesa Zarządu United Nations Association Poland. Doświadczenie zdobywał m.in. w EY Academy of Business czy Fundacji im. Heinricha Bolla w Warszawie. Zajmuje się również doradztwem edukacyjnym w Baltic Council for International Education, gdzie pracuje jako Study Abroad Manager. 

 

Adam Traczyk

Współzałożyciel i prezes Fundacji Global.Lab, progresywnego think-and-do tanku zajmującego się polityką zagraniczną.

Studiował stosunki międzynarodowe i nauki polityczne w Warszawie, Bonn i Berlinie. Pracował m.in. jako asystent naukowy w Fundacji Eberta.

O polityce międzynarodowej i relacjach polsko-niemieckich pisze na łamach prasy polskiej i zagranicznej, m.in. Krytyce Politycznej, Dzienniku Gazecie Prawnej, Politico Europe czy Die Welt.

 

Rafał Tomański

Dziennikarz, japonista, autor książek o Japonii i obu Koreach.

Pracował w Pekinie jako korespondent PAPu na Azję. Wielokrotnie relacjonował międzynarodowe szczyty w tamtym regionie dla polskich mediów, m.in. G20 w Hangzhou w 2016 i Osace w 2019, czy drugi szczyt Trump-Kim w Hanoi w 2019 roku. 

 

Katarzyna Golik

Adiunktka w Centrum Badań Azji i Pacyfiku Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk

Adiunktka w Centrum Badań Azji i Pacyfiku Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz współpracownik Uniwersytetu SWPS. Absolwentka kierunków: mongolistyka i tybetologia oraz finanse i bankowość. Doktorat na temat polityki edukacyjnej wobec Mongołów w Mongolii Wewnętrznej. W ramach stypendiów naukowych studiowała w Mongolii na Państwowym Uniwersytecie w Ułan Bator oraz w Chinach na Uniwersytecie Mongolii Wewnętrznej i Uniwersytecie Pedagogicznym Liaoning. Liczne pobyty w Chinach w ramach badań terenowych oraz konferencji naukowych. 

Autorka kilkudziesięciu artykułów popularnych i naukowych oraz współautorka szeregu raportów ekonomicznych. Współpraca naukowa m.in. z: Chińską Akademią Nauk Społecznych, Uniwersytetem Duisburg-Essen, Uniwersytetem Pedagogicznym Mongolii Wewnętrznej, Akademią Nauk Społecznych Mongolii Wewnętrznej, Uniwersytetem Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Zhejiang.

Główne zainteresowania to procesy narodowościowe w ChRL, uwarunkowania lokalne chińskiej polityki edukacyjnej, transformacja gospodarcza oraz ustrojowa Mongolii i Chin. 

 

Kai-Olaf Lang

Senior Fellow w Stiftung Wissenschaft und Politik.

Kaif Olaf Lang jest Senior Fellow w Stiftung Wissenschaft und Politik, niemieckim ośrodku analitycznym zajmującym się polityką zagraniczną.

Ukończył studia z zakresu administracji publicznej i uzyskał doktorat z nauk politycznych. Następnie pracował jako research fellow w Bundesinstitut für internationale und ostwissenschaftliche Studien w Kolonii. 

Specjalizuje się w krajach Europy Środkowej i Wschodniej: ich transformacji, polityce wewnętrznej i zagranicznej, relacjach z Niemcami i bezpieczeństwem w tym regionie.   

Jest członkiem Deutsche Gesellschaft für Osteuropakunde, należy do rady Niemiecko-Czeskiego Forum Dyskusyjnego, jest w redakcji Przeglądu Zachodniego jak również należy do rady naukowej Res Publica Nowa.

 

Grzegorz Rzeczkowski

Socjolog i europeista, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Były dziennikarz m.in. „Gazety Wyborczej” i „Przekroju”. Był zastępcą szefa działu kraj w „Dzienniku”.

Nominowany do nagrody Grand Press 2009 w kategorii dziennikarstwo śledcze za cykl artykułów na temat KRUS. Nominowany do Nagrody Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego w 2018 i 2019 r. Autor książki „Obcym alfabetem. Jak ludzie Kremla i PiS zagrali podsłuchami”.

 

Mateusz Szczurek

Główny ekonomista dla krajów UE w EBOiR

Mateusz Szczurek jest głównym ekonomistą dla krajów UE w EBOiR, członkiem Europejskiej Rady Budżetowej i adiunktem na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Minister finansów RP w latach 2013-2015 w rządach Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Uznany za Ministra Finansów Roku 2014 w Europie Środkowej i Wschodniej przez Euromoney i za Europejskiego Ministra Finansów Roku 2015 przez magazyn The Banker. Był wpółprzewodniczącym grupy ministrów finansów Europejskiej Partii Ludowej w 2015 r.

W latach 2011-2013 główny ekonomista ING Group na Europę Środkową i Wschodnią, wcześniej od 1997 ekonomista ING w Polsce. Ekspert CASE, KPP Lewiatan i OECD BIAC. Od 2016 ekonomista EBOiR dla krajów UE, członek Europejskiej Rady Fiskalnej i adiunkt na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i Columbia University, doktor ekonomii University of Sussex.

 

Karolina Zbytniewska

Redaktorka naczelna EURACTIV.pl

Z wykształcenia europeistka i amerykanistka, kończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim i w Anglii, z erasmusowym epizodem na Freie Universitaet w Berlinie. Po doświadczeniach w Parlamencie Europejskim, Ministerstwie Środowiska, OBWE, a także w licznych mediach w charakterze dziennikarki freelancera, z EURACTIV.pl związała się w 2010 r. Na początku jako dziennikarka, potem również dyrektor zarządzająca i redaktor naczelna. Jej analizy, opinie i wywiady publikowane są przez anglojęzyczny serwis ogólnoeuropejski EURACTIV.com i NewsMavens.com. Karolina często reprezentuje redakcję w radiu i telewizji w charakterze eksperta ds. europejskich i międzynarodowych. Jako doktorantka specjalizująca się w tematyce populizmu jest również tegoroczną stypendystką Europejskiego Stypendium Badawczego Marie Curie-Skłodowskiej w zakresie nauk politycznych

 

Joanna Maria Stolarek

Niemiecka dziennikarka i publicystka. 

Warszawskim biurem Fundacji kieruje od października 2019 r. Studiowała filologię niemiecką, słowiańską i hiszpańską na Karls-Eberhardt-Universität w Tybindze. Zanim oddała się zawodowo dziennikarstwu, była pracowniczką naukową na wydziale ekonomii i prawa gospodarczego na Hochschule für Wirtschaft und Umwelt w Geislingen/Steige.

Po szkole dziennikarskiej w Monachium pracowała jako redaktorka i komentatorka polityczna w Südwest Presse w Ulm, w Märkische Oderzeitung we Frankfurcie nad Odrą i w Neue Berliner Redaktionsgesellschaft w Berlinie. Zaangażowanie na rzecz różnorodności – także w mediach –  zaprowadziło ją do organizacji pozarządowej Neue deutsche Medienmacher, która działa na rzecz różnorodności w mediach oraz dba o to, aby teksty i artykuły powstawały z wrażliwością na różnorodność kulturową. Tam była członkinią zarządu oraz kierowała projektami medialnymi. 

Joanna Stolarek publikuje w różnych mediach, uwzględniając polsko-niemiecki punkt widzenia. Jej specjalna dziedzina to polityka – zwłaszcza niemiecka i polska. Lubi pisać o i omawiać stosunki polsko-niemieckie, analizować sytuację polityczną i zmiany społeczne w obu krajach. Wyjaśnia Polskę Niemcom, a Niemcy Polakom. Ponadto angażuje się jako mentorka wspomagając zwłaszcza kobiety w ich rozwoju zawodowym.

 

Ziemowit Szczerek

Dziennikarz, współpracuje z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą” i „Dziennikiem”.

Autor wielu książek i reportaży. Zajmuje się wschodem Europy i dziwactwami geopolitycznymi, historycznymi i kulturowymi.

Laureat Paszportu POLITYKI 2013 za książkę „Przyjdzie Mordor…”, nominowany za tę książkę do nagrody Nike 2013 i Angelus 2013.

 

Ingrid Brekke

Pisarka i dziennikarka. 

Ingrid Brekke jest pisarką i dziennikarką w Aftenposten, gdzie skupia się na Niemczech i Europie Środkowej. W latach 2010-2012 była korespondentką z Berlina i, w 2017 roku, otrzymała nagrodę Willy Brandt Prize za jej wyjątkowy wkład w rozwój relacji niemiecko-norweskich.

Pisała wiele na temat Centralnej i Środkowej Europy, publikując między innymi: “Angela Merkel. Et europeisk drama” (Angela Merkel. A European Drama) i “Da øst ble vest. Livet i Europa etter kommunismens fall” (And then the East Turned West. Life in Europe After Communism’s Fall).

Jej ostatnia książka “Polen, Aske og diamanter” (Poland. Ashes and diamonds), została opublikowana w 2019 roku, i stanowi przewodnik po polskiej historii dla norweskich czytelników. 

 

Ewa Łabno-Falęcka

Dyrektorka ds. Komunikacji i Relacji Zewnętrznych w Mercedes-Benz Polska.

Dr. Ewa Łabno-Falęcka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorat z komparatystyki na Uniwersytecie w Tybindze; wykładowczyni akademicka w Polsce i Niemczech. W latach 1993-1999 była radczynią do spraw kultury w ambasadzie RP w Bonn/Niemcy). Od  2000 roku odpowiedzialna za komunikację i relacje zewnętrzne w Grupie Daimler AG w Polsce (m.in. spółki Mercedes-Benz Polska i Mercedes-Benz Manufacturing Poland). Laureatka wielu nagród, m.in. „Golden Arrow”, „PRotony”, „Thinking Outside of the Box” (dwukrotnie); dwukrotnie nominowana do European Excellence Award; „Businesswoman of the Year” (2016).

Członkini Rady Marek Superbrands i Rady Programowej Kongresu Kobiet. Współzałożycielka i pierwsza prezeska Stowarzyszenia Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego (2006-2010) oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2008-2012). Odznaczona przez Ministra Infrastruktury „Za Zasługi dla Transportu RP” (2014) oraz Krzyżem Zasługi na Wstędze Republiki Federalnej Niemiec (2019).  

 

Manuel Sarrazin

Poseł do Bundestagu. Członek Komisji Zagranicznej. Członek Komisji do Spraw Unii Europejskiej.

Rzecznik Frakcji Sojusz 90/Zieloni w sprawach polityki wschodnioeuropejskiej. Historyk. W latach 2004 – 2008 był członkiem parlamentu miasta/landu Hamburga i rzecznikiem ówczesnej zielonej frakcji alternatywnej (GAL Fraktion) do spraw Europy, spraw zagranicznych i partycypacji młodzieży.

Od maja 2008 r. poseł do Bundestagu, reprezentuje swój klub parlamentarny w Komisji do spraw Unii Europejskiej. W okresie 2009-2017 był rzecznikiem do spraw polityki europejskiej. Od 2018 r. jest rzecznikiem w sprawach polityki wschodnioeuropejskiej, członkiem Komisji zagranicznej oraz nadal członkiem Komisji do spraw Unii Europejskiej. Od 2018 r. jest również przewodniczącym niemiecko-polskiej grupy parlamentarnej.

 

Emilie van Outeren

Holenderska korespondentka na Europę Środkowo-Wschodnią.

Emilie van Outeren jest holenderską korespondentką na Europę Środkowo-Wschodnią, publikuje przede wszystkim w NRC Handelsblad. Zanim przeprowadziła się do Warszawy w lutym tego roku, pracowała przez sześć lat jako reporterka w Hadze. 

Relacjonowała amerykańskiej wybory prezydenckie w 2016 roku z Waszyngtonu, była również na Ukrainie, w Iraku, Afganistanie i na Mali. 

Studiowała historię na uniwersytecie w Groningen i uzyskała dyplom magistra na Columbia Journalism School w Nowym Jorku. Regularnie pojawia się w Holenderskich programach publicystycznych a ostatnio również jako komentator w BBC World. 

 

Christian Davies

Korespondent The Guardian i The Observer z Warszawy.

Christian Davies jest zagranicznym korespondentem The Guardian i The Observer. Publikował również w News Statesman, Foreign Policy, Politico Europe i The London Review of Books. Jest felietonistą Gazety Wyborczej. W 2018 roku otrzymał wyróżnienie od sędziów World Justice Project’s Anthony Lewis Prize za wyróżniające dziennikarstwo dotyczące rządów prawa.

 

Shahin Valleé

Senior fellow w DGAP.

Shahin Valleé był starszym ekonomistą w Soros Fund Maganement i pisze aktualnie doktorat w Instytucie Europejskim London School of Economics and Political Science.

Do kwietnia 2015 roku pełnił funkcję doradcy ekonomicznego francuskiego ministra gospodarki i finansów. Wcześniej był doradcą ekonomicznym Przewodniczącego Rady Europejskiej w Brukseli. Jest również członkiem Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik.

W przeszłości Shahin był doradcą pro bono partii Zielonych w trakcie wyborów prezydenckich we Francji, zajmując się zagadnieniami ekonomicznymi i Europą. 

Shahin otrzymał tytuł magistra na uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, ukończył Sciences Po w Paryżu i uzyskał licencjat z ekonomii na Sorbonie. 

 

Bogdan Góralczyk

Dyrektor Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. dr hab. Bogdan Góralczyk jest politologiem, sinologiem, publicystą i dyplomatą. Jest byłym ambasadorem RP w krajach Azji.

Obecnie jest profesorem w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz redaktorem naczelnym Programu Wydawniczego Centrum. Niedawno wydał obszerny tom: „Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje”. 

Jako dyplomata przez siedem lat przebywał na Węgrzech. Przygotowuje do publikacji nowy tom: „Węgierski syndrom – Trianon”.

 

Maria Świetlik

Antropolożka polityczności, działa na rzecz praw pracowniczych i globalnej sprawiedliwości.

Aktywistka Obozu dla Klimatu; jest członkinią Komisji Krajowej związku zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” oraz zarządu Stowarzyszenia Roz: Ruch.

 

Piotr Trzaskowski

Politolog i działacz społeczny od 10 lat związany z sektorem NGO w Polsce i Europie Wschodniej.

Tematyką transformacji energetycznej zajmował się w organizacjach CEE Bankwatch Network i European Climate Foundation. Później zainicjował powstanie Akcji Demokracji, której był również dyrektorem. Jako freelancer wspierał organizacje i ruchy społeczne w Polsce zajmujące się ochroną przyrody, edukacją polityczną i obroną praworządności.

Członek Executive Comittee CEE Bankwatch Network. Absolwent 25. edycji Szkoły Liderów Politycznych.

W wolnym czasie Piotr współtworzy spółdzielnię spożywczą Dobrze i gra w ultimate frisbee. W Fundacji im. Heinricha Boella kieruje programem Energia i Klimat.

 

Stefan Gullgren

Stefan Gullgren jest ambasadorem Szwecji w Polsce.

Jako zawodowy dyplomata pracował wcześniej na placówkach dyplomatycznych w Kijowie, gdzie również piastował funkcję ambasadora, oraz w Moskwie.

Z wykształcenia jest prawnikiem.

 

Justyna Gotkowska

Justyna Gotkowska jest koordynatorką projektu „Bezpieczeństwo i obronność w Europie Północnej” w Ośrodku Studiów Wschodnich, gdzie pracuje od 2008 roku.

Specjalizuje się w kwestiach związanych z polityką bezpieczeństwa państw nordyckich, Niemiec oraz państw bałtyckich.

Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz politechniki w Akwizgranie.

 

Agnieszka Wójcik

Młodzieżowa Delegatka RP do ONZ w kadencji 2019 – 2020.

Studentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentka Center for American Law Studies (Emory University School of Law & Georgia State University), lokalny watchdog.

Doświadczenie zdobywała w różnych NGOs, m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Stowarzyszeniu Interwencji Prawnej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Humanity in Action czy Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Aktywnie zaangażowana w studencki ruch naukowy UW, założycielka portalu edukacyjnego „We are the UN”, koordynatorka V edycji Human Rights Week i współorganizatorka innych studenckich projektów, m.in. Akcji Dyplomacji oraz Jesiennej Szkoły Młodych Dyplomatów.

Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim prawo międzynarodowe i prawa człowieka.

Uważa, że młodzi powinni mieć nie tylko vote, ale również voice. Jako Młodzieżowa Delegatka RP do ONZ jest skupiona przede wszystkim na zagadnieniach zmian klimatu, praw człowieka, partycypacji młodych w życiu publicznym, rosnących nierówności i edukacji obywatelskiej. 

 

Ellen Ueberschär

Od lipca 2017 r. Ellen Ueberschär jest, wraz z Barbarą Unmüßig, jedną z prezesek Fundacji Heinricha Bölla. Jako prezeska Fundacji odpowiada za wydział polityki wewnętrznej Fundacji, politykę zagraniczną i bezpieczeństwa oraz za referatUnii Europejskiej i Ameryki Północnej. Ponadto kieruje działem stypendiów, „Zieloną Akademią” – think tankiem naukowców i polityków, a także archiwum badawczym „Grünes Gedächtnis” (Archiwum Zielonej Pamięci).

W latach 2006-2017 była sekretarzem generalnym niemieckiego Zgromadzenia Kościoła protestanckiego (Deutscher Evangelischer Kirchentag). W ramach tej funkcji, koordynowała sześć Kongresów Kościoła Protestanckiego i jeden ekumeniczny. Wcześniej, jako wyświęcony pastor, była dziekanem programu studiów z zakresu teologii, etyki i prawa w Evangelische Akademie Loccum.

Publikacje:

Oddech wolności – jak skorzystać na cyfryzacji zamiast się jej obawiać

 

Ingibjörg Sólrún Gísladóttir

Dyrektorka Biura OBWE ds. Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka 

Posiada 35 lat doświadczenia w kierowaniu pracami nad prawami człowieka, demokratycznymi rządami i rządami prawa na szczeblu międzynarodowym, krajowym i lokalnym. Przed objęciem stanowiska dyrektorki ODIHR, od 2014 r. pełniła funkcję Dyrektorki Regionalnej na Europę i Azję Środkową w UN Women oraz przedstawicielki krajowej w Turcji. W latach 2011–2014 była przedstawicielką UN Women w Afganistanie.

W latach 2007–2009 pani Gísladóttir była Ministrem Spraw Zagranicznych Islandii. Wcześniej była posłanką do parlamentu, przewodniczącą i liderką Sojuszu Socjaldemokratycznego (2005–2009) oraz burmistrzynią miasta Reykjavik (1994–2003). We wczesnych latach swojej kariery politycznej, w 1982 r., była jedną z założycielek Partii Kobiet, rozpoczynając niezwykły postęp Islandii w zakresie równości płci.

Przez całą swoją karierę była zaangażowana w politykę i prace rozwojowe w krajach konfliktowych i krajach nie objętych konfliktem, mając na celu wzmocnienie instytucji demokratycznych i praw człowieka.

 

Joseph Soeters

Joseph Soeters jest emerytowanym profesorem zarządzania i organizacji w Akademii Obrony Holandii. Obecnie jest profesorem socjologii organizacyjnej na Uniwersytecie Tilburg w Holandii, gdzie wykłada w ramach programu ‘Global Management of Social Issues’ . Publikował obszernie na temat spraw wojskowych, w tym utrzymywania pokoju, rozwiązywania konfliktów, skuteczności operacji wojskowych i międzynarodowych operacji wojskowych.

Jego najnowsza książka nosi tytuł „Sociology and Military Studies”. W przyszłym roku ukaże się jego nowa książka „Management and Military Studies”. W 2015 r. otrzymał nagrodę Morrisa Janowitza za zasługi w dyscyplinie wojskowych studiów społecznych.

 

Katarzyna Chimiak

Historyczka, tłumaczka, działaczka społeczna.

Jedna z założycielek i członkini zarządu warszawskiego stowarzyszenia „Za Wolną Rosję”, którego celem jest promowanie dialogu między społeczeństwem obywatelskim w Rosji i Polsce.

Studiowała historię na Uniwersytecie Warszawskim oraz stosunki międzynarodowe w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Obecnie pracuje w programie polityki migracyjnej Instytutu Spraw Publicznych (Warszawa).

 

Witold Drożdż

Członek Zarządu w Orange Polska

Od listopada 2018 roku Członek Zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych w Orange Polska. Członek Rady Fundacji Orange. W latach 2012-2018 Dyrektor Wykonawczy ds. Korporacyjnych w Orange Polska. W latach 2010-2012 Wiceprezes Zarządu, a następnie p.o. Prezesa Zarządu PGE Energia Jądrowa S.A.

W latach 2007-2010 Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedzialny za rozwój społeczeństwa informacyjnego i rejestry publiczne oraz Przewodniczący rządowego Zespołu „Polska Cyfrowa” i członek rządowego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego oraz międzyresortowego Zespołu ds. Telewizji i Radiofonii Cyfrowej.

Jest laureatem nagród Info-Star (2009), INFOSTAT (2009) i Ambasador Gospodarki Elektronicznej (2008). Członek Rady Głównej Business Centre Club.

Ukończył prawo i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwent Stanford Executive Program na University of Stanford.

 

Sylvie Kauffmann

Dziennikarka, redaktorka Le Monde

Sylvie Kauffmann zdobyła dyplomy w Paryskim Centrum Treningowym dla Dziennikarzy, Instytucie Nauk Politycznych na Uniwersytecie w Aix-en-Provence, Wydziale Prawa Uniwersytetu Provence Aix-Marseille oraz Uniwersytetu Deusto w Bilbao.

W 1979  rozpoczęła pracę dla Agencji French-Presse jako korespondentka zagraniczna, relacjonując z wielu miejsc na świecie. Osiem lat później, dołączyła do Le Monde jako moskiewska korespondentka gazety. Wkrótce została korespondentką dla Wschodniej i Środkowej Europy, co umożliwiło jej dokumentowanie upadku komunizmu i przemian demokratycznych. W 1993 Kauffmann została przeniesiona do Stanów Zjednocznonych, gdzie pracowała jako korespondentka w Waszyngtonie, a później szefowa biura w Nowym Jorku. W 2002 roku napisała nagradzaną serię artykułów o życiu w Stanach Zjednoczonych po atakach z 11 września.

Publikacje:

Europe Is a Soft Target. And It’s Under Attack.

 

Agnieszka Lichnerowicz

Szefowa redakcji zagranicznej Radia TOK FM i prowadząca program Światopodgląd.

Jako reporterka, relacjonowała wybory, konflikty i międzynarodowe spotkania podczas szczytów na całym świecie (podróżowała m.in. do Rosji i Gruzji, na Białoruś i Ukrainę, do ogarniętej tzw. Arabską Wiosną Afryki Północnej oraz do przechodzącej transformację Mjanmy).

Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego. Współprowadzi program “Poczytalni”.

Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej.

 

Piotr Buras

Dyrektor Warszawskiego Biura European Council on Foreign Relations

Piotr Buras jest dziennikarzem, autorem publikacji oraz ekspertem w dziedzinie niemieckiej oraz europejskiej polityki. W latach 2008-2012 pracował jako publicysta Gazety Wyborczej na stałe mieszkając w Berlinie. Swoją karierę zaczął pod koniec lat 90-tych w Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, jednym z pierwszych polskich think-tanków.

W czasie swojej kariery pracował także w Instytucie Studiów o Niemczech Uniwersytetu w Birmingham oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Piotr Buras był także Visiting Fellow w Stiftung Wissenschaft und Politik w Berlinie. Jego ostatnia książka “Muzułmanie i inni Niemcy. Republika berlińska wymyśla się na nowo” została opublikowana w 2011 roku.

Publikacje:

Poland after the election: New headaches for the EU

Divided at the centre: Germany, Poland, and the troubles of the Trump era

 
Facebook

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: An access token is required to request this resource.
Type: OAuthException
Code: 104
Please refer to our Error Message Reference.
Flickr
MixCloud
You Tube