Lista gości – Świat pod lupą

Kerry Longhurst

Dr Kerry Longhurst jest profesorem Jean Monnet w Collegium Civitas. Publikuje na wiele tematów związanych ze sprawami europejskimi i UE, a w szczególności o UE i jej wschodnim sąsiedztwie. Otrzymała granty badawcze i dla wykładowców z UE, Visegrad Fund oraz German Marshall Fund i wykładała na uczelniach we Francji i Wielkiej Brytanii. Jej obecne badania dotyczą korupcji i procesów zawłaszczania państwa w Europie Wschodniej. Kerry Longhurst jest też profesorem wizytującym w Kolegium Europejskim w Natolinie i konsultantką Unii Europejskiej w dziedzinie szkolnictwa wyższego, polityki rozwojowej i społeczeństwa obywatelskiego.

 

Monika Sadkowska

Kulturoznawczyni, menadżerka kultury, aktorka. Producentka mobilnych ogólnopolskich wydarzeń kulturalnych w małych miejscowościach m. in. dla Instytutu Teatralnego i Muzeum POLIN. Aktywistka klimatyczna, współorganizatorka Obozu dla Klimatu, współpracuje z Fundacją Rozwój TAK – Odkrywki NIE.

Publikacje:

Odzyskujemy energię! Magazyn Kontakt, wrzesień 2018, wywiad

Obozy dla ochrony klimatu, Dzikie Życie, czerwiec 2018

 

Tanja Busse

Urodzona w 1970 roku, dorastała w gospodarstwie rolnym w powiecie Höxter. Ukończyła studia dziennikarskie w Dortmundzie we Wschodniej Westfalii, filozofię w Bochum oraz staż WDR (Westdeutscher Rundfunk) w Kolonii. Stypendystka Studienstiftung des Deutschen Volkes we Włoszech, badaczka Etiopii, Tanzanii, Indonezji i USA. Doktorat z filozofii zdobyła w 2000 roku, pracą na temat wizji końca świata w masowych mediach. W latach 2002-2003 redaktorka WDR, od tego czasu również freelancerka pisząca dla  Süddeutsche Zeitung, Die Zeit, Freitag i wielu innych, a także moderatorka dyskusji i konferencji na tematy związane z rolnictwem, zrównoważonym rozwojem, żywieniem i ekologią. W 2016 roku została powołana do Komisji Rolnej przy Federalnej Agencji Środowiska, w 2017 otrzymała nagrodę Salus-Medienpreis, zaś w 2018 nagrodę TiBu Niemieckiej Federacji na rzecz Dobrostanu Zwierząt. Autorka licznych publikacji, ostatnio ukazała się jej książka Die Wegwerfkuh (Blessing, Monachium 2014). Mieszka z rodziną w Hamburgu.

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Krzysztof Mazur

Prezes Klubu Jagiellońskiego. Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego (CA KJ) w zakresie polityki, spraw obywatelskich i zarządzania publicznego. Absolwent politologii i MISH UJ oraz studiów podyplomowych na University of Notre Dame (USA). Doktor nauk politycznych, specjalizuje się w filozofii społecznej oraz zarządzaniu publicznym. Pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek sekcji Edukacje, młode pokolenie i sport oraz Nauka i innowacje w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP. Współtwórca raportu NRR na temat Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. W ramach CA KJ prowadzi badania nad politykami horyzontalnymi, polityką innowacyjną oraz koncepcją budowy „mózgu państwa”.

Członek Rady Koalicji na rzecz Polskich Innowacji, w ramach której brał udział w projekcie Otwarte Spółki Skarbu Państwa, którego celem jest budowa kompetencji spółek w zakresie polityki innowacyjnej.

Publikacje:

Przekroczyć nowoczesność, Teologia Polityczna, grudzień 2017

Polskie państwo w erze Big Data. Rejestry publiczne kluczem do lepszej polityki?

Nadzieja i beznadziejność państwowców. Wokół „Wyjścia awaryjnego” Rafała Matyi

 

Karolina Lewicka

Dziennikarka polityczna Radia Tok FM

Karolina Lewicka jest dziennikarką polityczną w Radiu TOK FM, gdzie prowadzi program Wywiad polityczny. Wcześniej przez kilkanaście lat związana z TVP. Była reporterką sejmową i publicystką, relacjonowała wszystkie kampanie wyborcze w latach 2005-2015.

Laureatka nagrody Wolność słowa stowarzyszenia Unió de Periodistes Valencians.

Politolog, absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wykłada Warsztat Telewizyjny w Collegium Civitas. Interesuje się historią, marketingiem politycznym i teatrem.

Publikacje:

O roli prawa i znaczeniu sprawiedliwości opowiada prof. Monika Płatek – podcast TOK.FM

Józef Piłsudski, wybory brzeskie i sytuacja polityczna II RP – podcast TOK.FM

„To nie do pomyślenia, ale członkowie KRS nie mieli świadomości, że głosowali na kandydatów, których biografii nie znali” – podcast TOK.FM

 

Radosław Gawlik

W latach 80. działał w Ruchu Wolność i Pokój oraz w Solidarności, organizując między innymi protesty w sprawie Huty Siechnice i elektrowni jądrowej w Żarnowcu. Uczestnik rozmów Okrągłego Stołu, jako członek zespołu do spraw ekologii. W latach 1989-2001 poseł na Sejm, wiceminister środowiska w rządzie Jerzego Buzka. Był członkiem Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna, Unii Demokratycznej oraz Unii Wolności, z której odszedł w 2004 roku, gdy zaangażował się w tworzenie ugrupowania Zieloni. Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

 

Katarzyna Szymielewicz

Prawniczka, działaczka społeczna i publicystka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Panoptykon, zajmującej się problematyką społeczeństwa nadzorowanego. Publikowała na łamach Krytyki Politycznej, Polityki, Gazety Wyborczej, Dziennika Gazety Prawnej oraz The Guardian. Brała udział w pracach nad europejską reformą przepisów o ochronie danych osobowych (RODO), który to proces został zobrazowany w dokumencie Democracy Davida Berneta.

Prowadziła seminarium Od ‘elektronicznego oka’ do ‘płynnego nadzoru’ – rozmowy o społeczeństwie nadzorowanym w Instytucie Studiów Zaawansowanych, wykłada także na Uniwersytecie w Gironie w ramach programów Technology & Security oraz Technology & Privacy. W latach 2011-2016 doradczyni przy Radzie Informatyzacji i Radzie do Spraw Cyfryzacji Ministerstwa Cyfryzacji. Wice-prezeska organizacji European Digital Rights, członkini Rady Akcji Demokracji oraz Rady Programowej Amnesty International Polska, działaczka Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej.

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Edwin Bendyk

Jest autorem czterech książek: Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności (W.A.B., 2002), Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci (W.A.B, 2004), Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu (W.A.B, 2009) oraz Bunt Sieci (POLITYKA, 2012). Wraz z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim opublikował również książkę Jak żyć w świecie, który oszalał.  Członek Polskiego PEN Clubu oraz European Council on Foreign Research.

Prowadzi wykłady o kulturze cyfrowej w ramach kierunku Język i Społeczeństwo na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, wykłada również w Collegium Civitas, gdzie kieruje Ośrodkiem badań nad Przyszłością. Prowadził seminarium o nowych mediach w Centrum Nauk Społecznych PAN (Graduate School for Social Research), a także, wraz z dr Adamem Ostolskim, seminarium Geo-polityka nad Wisłą i nie tylko – jak odzyskać ziemię i przyszłość w czasach kryzysu ekologicznego, we współpracy z fundacją Heinricha Bölla. Jest zastępcą redaktora naczelnego magazynu naukowego Kultura i rozwój.

 

Alek Tarkowski

Socjolog, twórca cyfrowych polityk publicznych i badacz społeczeństwa cyfrowego. Współtwórca i prezes Fundacji Centrum Cyfrowe, organizacji typu think-and-do tank budującej w Polsce cyfrowe społeczeństwo obywatelskie. Koordynator Creative Commons Polska oraz European Policy Fellow w organizacji Creative Commons. Współzałożyciel europejskiego stowarzyszenia Communia, działającego na rzecz cyfrowej domeny publicznej, oraz polskiej Koalicji Otwartej Edukacji (KOED). Członek Komitetu Sterującego Internet Governance Forum Polska oraz Rady Programowej School of Ideas SWPS. Absolwent Leadership Academy for Poland (rocznik 2017), w 2016 roku otrzymał tytuł New Europe 100 Challenger. W przeszłości członek Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów (2008-2011), członek Rady Informatyzacji i Rady Cyfryzacji (2011-2016) oraz Junior Fellow w McLuhan Program on Culture and Technology na University of Toronto.

Publikacje: 

Filiciak, M., Tarkowski, A. (2018). Poland: Where the State Ends, the Hamster Begins. w: Karaganis, J. (red.),“Shadow Libraries. Access to Knowledge in Global Higher Education”, The MIT Press.

Tarkowski, A., Wiens, K. (red.) (2016). Global Open Policy Index. Open Policy Network.

Filiciak M., Tarkowski, A. (2018). Czy androidy śnią o sprawiedliwości społecznej? w: “Dwutygodnik”.

Filiciak, M., Tarkowski, A. (2018). Odzyskać technologię, odzyskać przyszłość. w: „Dwutygodnik”.

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Patrycja Wanat

Dziennikarka, reporterka, od 15 lat związana z radiem TOK FM. Wydawała informacje, prowadzi autorskie audycje związane z kulturą, jest laureatką nagrody PISFu, za projekt internetowy Prześwietlenie była nominowana do Grand Video Award. Współpracuje z Dzień Dobry TVN, prowadziła również program dzieje się na żywo w wp.pl. Pasję związaną z uprawą roślin powoli przekuwa w praktykę, interesuje się bioróżnorodnością, permakulturą i hodowlą kóz.

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Monika Styczek-Kuryluk

Prowadzi wraz z mężem 33-hektarowe gospodarstwo ekologiczne o profilu roślinnym, w województwie lubelskim. Absolwentka SGGW, specjalizacja rolnictwo ekologiczne na Wydziale Rolnictwa i Biologii. Fundatorka i Prezeska Fundacji Mała Wielka Zmiana, która zajmuje się edukacją ekologiczną i wspiera rozwój gospodarstw ekologicznych w Polsce. Fundacja Mała Wielka Zmiana nawiązała współpracę z ogólnoświatowym ruchem Via Campesina i jest w stałym kontakcie z europejską filią tej organizacji. Prowadzi też rzecznictwo w Ministerstwie Rolnictwa i MSZ na rzecz Deklaracji Praw Chłopskich.

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Elżbieta Korolczuk

Socjolożka, kulturoznawczyni i aktywistka na rzecz praw człowieka. Studiowała na Wydziale Psychologii i w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego. Pracuje na uniwersytetach w Göteborgu i Södertörn oraz jako wykładowczyni Gender Studies na UW. W swoich badaniach zajmuje się tematyką płci kulturowej (gender), nowymi formami działalności obywatelskiej, społecznymi ruchami oddolnymi oraz nowymi technologiami reprodukcyjnymi. Wraz z  Renatą E. Hryciuk jest autorką dwóch książek na temat macierzyństwa i ojcostwa w Polsce i Rosji: Pożegnanie z Matką Polką? Dyskursy, Praktyki i Reprezentacje Macierzyństwa we Współczesnej Polsce (2012) oraz Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka (2015). Jest aktywnie zaangażowana w warszawski Strajk kobiet, należy także do zarządu Akcji Demokracja.

Publikacje:

Dziewuchy Dziewuchom – baśń o pewnej prywatyzacji z nieprostym morałem, Krytyka Polityczna, kwiecień 2018

Czarny Piątek jako pożegnanie z Kościołem, Krytyka Polityczna, marzec 2018

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Aziliz Gouez

Analityczka i doradczyni ds. europejskich, była autorka przemówień dla prezydenta Irlandii

Aziliz jest obywatelką Francji i antropolożką z wykształcenia. Pomiędzy 2013 a 2017 r. Aziliz była główną autorką przemówień Prezydenta Irlandii, Michaela D. Higginsa. Zanim objęła tę funkcję, spędziła kilka lat pracując w Instytucie Jacques’a Delors’a w Paryżu, gdzie koncentrowała się na zagadnieniach europejskiej tożsamości, wewnątrzeuropejskich migracji, a także zajmowała się antropologią kapitalizmu we współpracy z Pascalem Lamy. Aziliz przebywała i prowadziła badania terenowe w wielu europejskich krajach, włączając w to Rumunię, Irlandię i państwa byłej Jugosławii.

Aziliz jest absolwentką Sciences Po Paris oraz École des Hautes Études en Sciences Sociales. Prowadziła również badania na Uniwersytecie w Cambridge, gdzie zajmowała się konsekwencjami społecznymi irlandzkiego kryzysu zadłużeniowego. W ostatnim czasie publikowała na temat konsekwencji Brexitu dla Irlandii i zaangażowała się w przygotowania do europejskiej kampanii wyborczej. Ponadto nadzoruje projekt dotyczący populizmu dla IIEA z siedzibą w Dublinie.

 

Publikacje:

Ireland on the rocky road to Brexit – Policy paper

Forty years a-growing. An overview of Irish-EU relations – Report

 

Alberto Alemanno

Profesor Jean Monnet w HEC Paris

Alberto Alemanno jest naukowcem, działaczem obywatelskim i prawnikiem interesu publicznego. Obecnie naucza prawa UE jako profesor Jean Monet w HEC Paris i jest wykładowcą prawa w NYU School of Law. Pracując nad połączeniem badań akademickich z działalnością publiczną, Alberto kształtuje innowacyjne formy zaangażowania obywatelskiego i aktywizmu w transnarodowej przestrzeni UE poprzez swój startup obywatelski The Good Lobby i EU Public Interest Clinic. Alberto był aktywny w kilkudziesięciu kampaniach oraz strategicznych działaniach prawnych i administracyjnych w UE, wliczając w to Europejską Inicjatywę Obywatelską eliminującą opłaty za roaming, skargę przeciwko dołączeniu przez Barosso do Goldman Sachs i niedawny sprzeciw wobec przyjętego przez UE podejścia do walki z dezinformacją w sieci.

Alberto jest autorem szeregu pozytywnie przyjętych książek i regularnie pisze do światowych gazet. Światowe Forum Ekonomiczne nazwało go Młodych Liderem Globalnym w 2015, a Friends of Europe wybrało go do grupy 40 under 40 – European Young Leaders.

Publikcje (blog Alberto Alemanno):

Electors or Lobbyists?

Regulating the Future

Kickstarting Democracy

 

 

Ałła Mitrofanova

Ałła Mitrofanova jest niezależną badaczką z Petersburga. Pisze o sztuce zaangażowanej, współczesnej filozofii, a także teorii i historii feminizmu. Uczestniczka Cyberfeminist International w 1997 roku. Zgłębia historię partii kobiecych oraz niejasnych relacji między bolszewikami i feministkami. Bierze udział w licznych feministycznych projektach związanych z polityką IT.

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Marta Dzido

Pisarka, reżyserka, scenarzystka. Autorka powieści Ślad po mamie (2003), Małż (2005), Frajda (2018) powieści hipertekstowej Matrioszka (2013), książki reporterskiej Kobiety Solidarności (2016) oraz tekstów drukowanych w antologiach Wolałbym nie (2007), Walka jest kobietą (2012).

Absolwentka PWSFTviT w Łodzi. Jako reżyserka i scenarzystka zrealizowała wspolnie z Piotrem Śliwowskim dokumenty: Paktofonika – hip-hopowa podróż do przeszłości (2009), Downtown – Miasto Downów (2010) (nagrodzony m.in Hollywood Eagle Documentary Award) oraz Solidarność według kobiet (2014) – (nagrodzony m.in Beyond Borders – Krzysztof Kieślowski Award i specjalna nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego Podziemne państwo kobiet (2009). Obecnie pracuje nad fabularyzowanym dokumentem Siłaczki, którego premiera planowana jest na listopad 2018.

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Kalypso Nicolaïdis

Dyrektorka Centrum Studiów Międzynarodowych na Oksfordzie

Kalypso Nicolaïdis jest wykładowczynią stosunków międzynarodowych i dyrektorką Centrum Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Oksfordzkim. Kieruje katedrą Studiów nad Europą Południowo-Wschodnią na Oksfordzie i jest członkinią Rady ECFR. Wcześniej była profesorem w Kennedy School of Government Universytetu Harvardzkiego i Emil Noel-Straus Senior Fellow w NYU Law School. W latach 2008-2010 była członkinią tzw. Grupy Refleksji nad przyszłością Europy do 2030 r. pod przewodnictwem Felipe Gonzelza i pod egidą Rady Europejskiej. Służyła również jako doradca ds. Europejskich dla George’a Papanderou w latach 90. i na początku lat dwutysięcznych, dla rządu holenderskiego w 2004 r., a także dla rządu brytyjskiego, Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, OECD i UNCTAD. Regularnie pisze o stosunkach międzynarodowych, zarządzania globalnego, etyki handlu, prawa i promocji demokracji, a także o wewnętrznych i zewnętrznych aspektach integracji Europejskiej. Jej ostatnie książki to Echoes of Empire: Memory, Identity and Colonial Legacies, Normative Power Europe Revisited i European Stories: Intellectual Debates on Europe in National Context.

Publikacje:

The Greco-German Affair in the Euro Crisis: Mutual Recognition Lost?

The Cassis Legacy: Kir, Banks, Plumbers, Drugs, Criminals and Refugees

European Stories: Intellectual Debates on Europe in National Contexts

 

Mark Galeotti

Wykładowca Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Pradze

Dr Mark Galeotti od lat 80. bada historię Rosji i jej problemy bezpieczeństwa. Wykształcony w Cambridge i LSE, obecnie prowadzi badania naukowe w Instytucie Stosunków Międzynarodowych w Pradze, gdzie koordynuje działania Centrum Europejskiego Bezpieczeństwa. Jest również dyrektorem firmy konsultingowej Mayak Intelligence. W przeszłości wykładał w Centre of Global Affairs w New York University, był dyrektorem Wydziału Historii w Uniwersytecie Keele w Wielkiej Brytanii, doradzał brytyjskiemu Foreign Office, wykładał gościnnie na MGIMO (Moskwa), Uniwersytecie Karola (Praga) i w Rutgers (Newark) oraz pracował jako Visiting Fellow w ECFR.

Jest autorem m.in. Spetsnaz: Russia’s Special Forces i The Vory: Russia’s super mafia oraz był redaktorem The Politics of Security in Modern Russia i Russian & Soviet Organized Crime. Regularnie pisze do Jane’s Intelligence Review, Oxford Analytica, Business New Europe i innych mediów.

Publikacje:

Do the Western Balkans face a coming Russian storm?

Russia uncovered: writers on the World Cup host nation

Punishing Putin Just Makes Him Stronger

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Karolina Wigura

Socjolożka, historyczka idei, dziennikarka i członkini Rady ECFR. Prowadząca sekcji politycznej w Kulturze Liberalnej i wykładowczyni w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Studiowała nauki polityczne, socjologię i filozofię na UW oraz na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium. W swoich badaniach koncentruje się na kwestiach etyki, pamięci oraz tożsamości w teorii socjologiczno-politycznej. W 2011 roku opublikowała artykuł Wina narodów. Przebaczenie jako strategia prowadzenia polityki. Jest laureatką nagrody Grand Press 2008 za jej wywiad z Jürgenem Habermasem, Europa w przedśmiertnym paraliżu.

Publikacje:

Poland, Europe and Forgiveness as a Political Strategy after World War II

“Dämonologie. Polen vor vier verlorenen Jahren“ Osteuropa Heft 1-2/2016, S.109-117
„Die ausgebrannte Generation. Präsidentschaftswahlen in Polen 2015“ Osteuropa Heft 4/2015, S.47-55

 

Flavia Kleiner

Aktywistka i założycielka Operation Libero

Flavia Kleiner jest szwajcarską studentką i aktywistką, która w marcu 2016 roku przyciągnęła uwagę opinii publicznej organizując Operation Libero – kampanię przeciwko ultraprawicowej SVP (Szwajcarskiej Partii Ludowej). SVP zaproponowało przeprowadzenie referendum na temat możliwości usuwania z kraju cudzoziemców, którzy złamali prawo. W odpowiedzi Operation Libero zapoczątkowało szeroko zakrojoną i udaną kampanię, w rezultacie której inicjatywa SVP została całkowicie odrzucona.

Operation Libero, a wraz z nią Kleiner, w dalszym ciągu promuje swoją wizję bardziej otwartej i liberalnej Szwajcarii, między innymi zabierając głos w licznych kampaniach, w tym na rzecz równości małżeńskiej.

O Flavii:

Lessons from Fighting Swiss Right-Wing Populism: Flavia Kleiner and Operation Libero, Civic Media

Who Will Lead Europe Now? Politico.eu

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Andrzej Hałasiewicz

Socjolog wsi i ekonomista, łączący teorię z praktyką. Wieloletni pracownik Zakładu Socjologii Obszarów Rustykalnych Instytutu Socjologii UMK w Toruniu oraz Ministerstwa Rolnictwa, gdzie m.in. organizował Departament Pomocy Przedakcesyjnej i Funduszy Strukturalnych, a także koordynował przygotowanie strategii strukturalnej rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa (1999), programu SAPARD oraz Krajowy Program Rozwoju Wsi na lata 2007-15. Ekspert w Kancelarii Prezydenta RP w latach 2011-13. Stały Przedstawiciel Polski przy FAO w latach 2014-16, a w latach 2015-17 członek Komitetu Programowego FAO. Od sierpnia 2017 r. kieruje zespołem ekspertów projektu realizowanego dla ministerstwa rolnictwa w Ankarze.

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

prof. Jan Zielonka

Jan Zielonka jest profesorem Europeistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim i profesorem w St. Antony’s College. Wcześniej wykładał na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie w Leiden, w Instytucie Europejskim Uniwersytetu we Florencji. Profesor Zielonka napisał do tej pory 18 książek, m. in. Czy Unia Europejska jest skazana na porażkę?, Europa jako Imperium, Natura Rozszerzonej Unii Europejskiej, a także Europa w Perspektywie Komparatystycznej. Jego najnowsza książka, Kontrrewolucja. Liberalna Europa w Odwrocie ukazała się w 2018 roku.

Publikacje:

Liberałowie przegięli – Kultura Liberalna, wywiad

Yes, you will suffer as well – Die Zeit

Europe is no longer safe – Die Zeit

Jeżeli ktoś mówi, że wyborca zgłupiał, to dla mnie nie jest demokratą – Gazeta Wyborcza, wywiad

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Michał Paliński

Ekonomista badający wpływ nowych technologii na gospodarkę i społeczeństwo. Prowadzi badania w obszarze ekonomii prywatności w sieci oraz przyszłości internetu w ramach projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki oraz Komisję Europejską. Doktorant na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW oraz analityk w Digital Economy Lab UW.

Publikacje:

Mazur J., Paliński M., Sobolewski M. (2017). GDPR: A Step Towards a User-centric Internet? ”Intereconomics”, 52(4).

Sobolewski M., Paliński M. (2017). How much consumers value on-line privacy? Welfare assessment of new data protection regulation (GDPR), WNE Working Papers, 17(246).

Śledziewska K., et al. (2017). Przewodnik po Jednolitym Rynku Cyfrowym dla MŚP. DELab UW.

Paliński M. (2016). Przyszłość pracy: między „uberyzacją” a automatyzacją. Raport DELab UW.

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Aleksandra Przegalińska

Doktoryzowała się w dziedzinie filozofii sztucznej inteligencji w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii UW, obecnie jest adiunktem w Center for Research on Organizations and Workplaces w Akademii Leona Koźmińskiego. Aktualnie prowadzi badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie. Absolwentka The New School for Social Research w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła w badaniach dotyczących tożsamości w rzeczywistości wirtualnej, ze szczególnym uwzględnieniem Second Life. Interesuje się rozwojem nowych technologii, zwłaszcza zaś technologii zielonej i zrównoważonej, humanoidalnej sztucznej inteligencji, robotów społecznych i technologii ubieralnych.

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Ralf Fücks

Współzałożyciel Centre for Liberal Modernity, były Prezes Fundacji im. Heinricha Bolla

Absolwent nauk społecznych, politycznych i ekonomii, aktywny w ruchach studenckich w Heidelbergu i Bremie. Od 1982 roku jest członkiem Partii Zielonych w Niemczech.

Ekspert ds. zrównoważonego rozwoju, problematyki państwa opiekuńczego, migracji oraz integracji europejskiej. Publikuje szeroko w gazetach i czasopismach międzynarodowych o tematyce ekologicznej i środowiskowej, sprawach europejskich i polityce międzynarodowej. Autor m.in. książki Intelligent Wachsen (Inteligentny wzrost, 2013), której polskie wydanie pt.: „Zielona rewolucja” ukazało się właśnie w serii Biblioteki Alternatyw Ekonomicznych „Le Monde diplomatique – edycja polska”.

Publikacje:

Zielony New Deal

Nowe podejście do rozwiązania kryzysu rosyjsko-ukraińskiego

Kryzys uchodźczy – egzamin z człowieczeństwa i sprawdzian polityczny dla Europy

 

Sylvie Kauffmann

Dziennikarka, redaktorka Le Monde

Sylvie Kauffmann zdobyła dyplomy w Paryskim Centrum Treningowym dla Dziennikarzy, Instytucie Nauk Politycznych na Uniwersytecie w Aix-en-Provence, Wydziale Prawa Uniwersytetu Provence Aix-Marseille oraz Uniwersytetu Deusto w Bilbao.

W 1979  rozpoczęła pracę dla Agencji French-Presse jako korespondentka zagraniczna, relacjonując z wielu miejsc na świecie. Osiem lat później, dołączyła do Le Monde jako moskiewska korespondentka gazety. Wkrótce została korespondentką dla Wschodniej i Środkowej Europy, co umożliwiło jej dokumentowanie upadku komunizmu i przemian demokratycznych. W 1993 Kauffmann została przeniesiona do Stanów Zjednocznonych, gdzie pracowała jako korespondentka w Waszyngtonie, a później szefowa biura w Nowym Jorku. W 2002 roku napisała nagradzaną serię artykułów o życiu w Stanach Zjednoczonych po atakach z 11 września.

Publikacje:

Trump Reveals Himself as the Bully of His Allies – The New York Times, July 2018

Longtemps marqueur de l’extrême droite, la question de l’identité est devenue mainstream – Le Monde, September 2018

 

Agnieszka Lichnerowicz

Szefowa redakcji zagranicznej Radia TOK FM i prowadząca program Światopodgląd.

Jako reporterka, relacjonowała wybory, konflikty i międzynarodowe spotkania podczas szczytów na całym świecie (podróżowała m.in. do Rosji i Gruzji, na Białoruś i Ukrainę, do ogarniętej tzw. Arabską Wiosną Afryki Północnej oraz do przechodzącej transformację Mjanmy). Jest m.in. laureatką Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego. Współprowadzi program “Poczytalni”. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej.

 

Warsztaty, w których bierze udział mówca:

 

Michał Sutowski

Członek Redakcji Krytyki Politycznej

Michał Sutowski jest absolwentem nauk politycznych, które połączył z dziennikarstwem w zawodowym życiu. Wśród jego zainteresowań znajdują się pytania o polityczną i gospodarczą (dez)integrację europejską, ekonomia polityczna zachodniego kapitalizmu, polityka Rosji oraz Niemiec, jak również historia inteligencji z Europy Wschodniej. Sutowski publikuje w „Dzienniku Opinii”, wcześniej również na portalu wp.pl. Zajmuje się również tłumaczeniami z angielskiego oraz niemieckiego (m.in. pracy Ivana Krasteva, Franza Waltera oraz Ulricha Becka). Jest koordynatorem Instytutu Studiów Zaawansowanych, będącego projektem Krytyki Politycznej.

 

Piotr Buras

Dyrektor Warszawskiego Biura European Council on Foreign Relations

Piotr Buras jest dziennikarzem, autorem publikacji oraz ekspertem w dziedzinie niemieckiej oraz europejskiej polityki. W latach 2008-2012 pracował jako publicysta Gazety Wyborczej na stałe mieszkając w Berlinie. Swoją karierę zaczął pod koniec lat 90-tych w Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, jednym z pierwszych polskich think-tanków.

W czasie swojej kariery pracował także w Instytucie Studiów o Niemczech Uniwersytetu w Birmingham oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Piotr Buras był także Visiting Fellow w Stiftung Wissenschaft und Politik w Berlinie. Jego ostatnia książka “Muzułmanie i inni Niemcy. Republika berlińska wymyśla się na nowo” została opublikowana w 2011 roku.

Publikacje:

After Tusk: Poland in Europe 

The EU’s silent revolution

 

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz

Dyrektorka forumIdei w Fundacji Stefana Batorego

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz jest dyrektorką Programu „forumIdei” w Fundacji Stefana Batorego. W latach 2012-2014 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a w 2014-2016 pełniła funkcję ambasadora RP w Federacji Rosyjskiej jako pierwsza kobieta na tym stanowisku

W 1994 r. ukończyła studia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie pracowała w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Była zastępczynią dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich, gdzie kierowała również Departamentem Rosyjskim.

 

Irene Hahn-Fuhr

Dyrektorka Przedstawicielstwa Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie

Irene Hahn-Fuhr kieruje Przedstawicielstwem Fundacji Heinricha Bölla w Warszawie od początku 2014 roku. Jako politolożka z wykształcenia, zajmuje się społecznymi aspektami procesów demokratyzacji, integracją europejską oraz stosunkami międzynarodowymi. Wcześniej w Instytucie Polityki Europejskiej (IEP), na Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz w Niemieckiej Radzie do Spraw Zagranicznych (DGAP) badała przede wszystkim procesy zachodzące w Europie Środkowo-Wschodniej oraz stosunki polsko-niemieckie. Była także doradczynią frakcji Związek 90/Zieloni ds. polityki europejskiej w Bundestagu. Irene Hahn-Fuhr jest wice-prezeską Związku Strategii Integracji Europejskiej (EISA).

Publikacje:

 
Facebook

1 day ago

Świat pod Lupą

Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa
Irene Hahn-Fuhr oraz Piotr Buras zapraszają na Świat pod Lupą 2018, dwudniową serię dyskusji oranizowaną przez Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa, ECFR Warsaw oraz Miasto Stołeczne Warszawa, 12-13 października w Centrum Kreatywności
...

View on Facebook
Flickr
MixCloud
You Tube